IChF PAN znajduje się wśród pierwszych dwudziestu instytucji, które najczęściej patentują swoje wynalazki. Jesteśmy właścicielem i współwłaścicielem szeregu zgłoszeń patentowych i patentów, które oferowane są do sprzedaży lub licencjonowania. Nasze patenty mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach, m.in. w produkcji tworzyw sztucznych i polimerów, w nowoczesnych zaawansowanych materiałach chemii analitycznej, a także w badaniach klinicznych, optyce, diagnostyce medycznej, farmacji itp.
Współpracujemy z niezależnymi rzeczoznawcami którzy dokonują wyceny patentów z uwzględnieniem nakładów wymaganych do ich wdrożenia do działalności komercyjnej. Procedura przeniesienia praw do patentu jest krótkotrwała i nie powinna przekroczyć 1 - 2 miesięcy.
Zachęcamy również do współpracy z autorami patentów mającej na celu dalszy rozwój technologii objętej ochroną.
Filtracja patentów:
-
Elektrotechnika
-
Przyrządy
-
Chemia
-
Budowa maszyn
-
Inne dziedziny
Analiza materiałów biologicznych
-
Oferta nr. 9/17TytułPolimer wdrukowany molekularnie za pomocą p-synefryny i selektywny chemoczujnik do elektrochemicznego oznaczania p-synefryny z warstwą polimeru wdrukowanego molekularnie jako jednostką rozpoznającąStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest polimer wdrukowany molekularnie za pomocą p-synefryny i selektywny chemoczujnik do elektrochemicznego oznaczania p-synefryny z warstwą polimeru wdr...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest polimer wdrukowany molekularnie za pomocą p-synefryny i selektywny chemoczujnik do elektrochemicznego oznaczania p-synefryny z warstwą polimeru wdrukowanego molekularnie jako jednostką rozpoznającą.
Preparaty zawierające wyciągi z pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium) i pomarańczy słodkiej (Citrus sinensis) znalazły powszechne zastosowanie w suplementach diety, preparatach ziołowych oraz medycynie ludowej. Głównym składnikiem odpowiedzialnym za ich działanie jest p-synefryna. Ma ona zdolność do blokowania adrenergicznych receptorów β-3, odpowiedzialnych za regulację metabolizmu tłuszczów i węglowodanów. Szerokiemu stosowaniu preparatów zawierających, m.in. p-synefrynę towarzyszy poważna dyskusja dotycząca bezpieczeństwa ich stosowania. Wiele prac wskazuje na możliwe niepożądane działanie p-synefryny na układ krążenia, takie jak podwyższenie ciśnienia i tętna oraz zaburzenia rytmu pracy serca.
Wyniki modelowania komputerowego wykazały, że kompleks pre-polimeryzacyjny p-synefryny z wybranym monomerem funkcyjnym jest trwały. Wskazuje na to wysoki ujemny przyrost entalpii swobodnej towarzyszący tworzeniu tego kompleksu, obliczony za pomocą modelowania kwantowo-chemicznego.
Elektropolimeryzacja potencjodynamiczna okazała się bardzo dogodna do osadzenia warstwy MIP-u z wdrukowanym szablonem, p-synefryną. Wytworzony chemoczujnik umożliwił selektywne oznaczanie analitu w zakresie stężeń od 0,10 do 0,99 μM z zastosowaniem DPV w obecności zewnętrznego próbnika redoks, K4[Fe(CN)6]/K3[Fe(CN)6].
TwórcyPatrycja Łach, Maciej Cieplak, Marta Sosnowska, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Dotychczasowe metody oznaczania amin biogenicznych, takie jak chromatografia gazowa, elektroforeza kapilarna, czy wysokosprawna chromatografia cieczowa, są kosztowne i wymagają wstępnego dość skomplikowanego i czasochłonnego przygotowania próbek.
- W literaturze znane są tylko pojedyncze przykłady polimerów wdrukowanych molekularnie z zastosowaniem p-synefryny jako szablonu lecz, żaden z nich nie dotyczy polimerów przewodzących, ani zastosowania warstw MIP-ów do konstrukcji selektywnych chemoczujników.
Słowa kluczowePolimery wdrukowane molekularnie, czujniki elektrochemiczne, toksyny w żywnościZastosowanie- Wykrywanie i oznaczanie potencjalnie niebezpiecznej p-synefryny w suplementach diety i preparatach ziołowych.
- Od 2009 roku p-synefryna ona objęta programem monitorującym prowadzonym przez Międzynarodową Agencję Antydopingową (World Anti-Doping Agency, WADA). Potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem synefryny i to, że jej bliski analog – oktopamina – został już w 2010 r. uznany za nielegalny środek dopingujący, pozwalają przypuszczać, że także stosowanie synefryny będzie wkrótce zakazane przez WADA.
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 13/16TytułNowy selektywny czujnik optyczny do oznaczania stężenia białek, w szczególności ludzkiej albuminy, z zastosowaniem polimerów wdrukowanych molekularnie i wykorzystaniem dwójłomności ciekłych kryształówStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest nowy optyczny chemoczujnik do oznaczania białek, a zwłaszcza albuminy surowicy krwi ludzkiej (ang. human serum albumin, HSA). Elementem rozpoznającym tego czujnika...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest nowy optyczny chemoczujnik do oznaczania białek, a zwłaszcza albuminy surowicy krwi ludzkiej (ang. human serum albumin, HSA). Elementem rozpoznającym tego czujnika jest przewodzący polimer bisbitiofenowy, wdrukowany molekularnie za pomocą HSA, osadzony na powierzchni płytki szklanej pokrytej półprzezroczystą warstewką złota. Do detekcji białka związanego z warstwą MIP zastosowano zjawisko dwójłomności ciekłych kryształów. Im więcej cząsteczek białka było związanych z warstwą MIP tym bardziej zaburzona była struktura ciekłego kryształu, a co za tym idzie więcej światła przechodziło przez próbkę. Opracowany chemoczujnik pozwala na oznaczanie HSA w zakresie stężeń od 3 do 15 µM.
TwórcyMaciej Cieplak, Rafał Węgłowski, Zofia Iskierko, Dorota Węgłowska, Piyush Sharma, Krzysztof Noworyta, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Po raz pierwszy zastosowano warstwę polimeru wdrukowanego molekularnie jako element rozpoznający optycznego chemoczujnika, w którym do detekcji analitu wykorzystano zjawisko dwójłomności cienkiej warstwy ciekłych kryształów,
- Element rozpoznający chemoczujnika stanowiła warstwa polimeru wdrukowanego molekularnie (ang. molecularly imprinted polimer, MIP) o grubości 16 nm semi-kowalencyjnie wdrukowana albuminą surowicy krwi ludzkiej (HSA).
Słowa kluczoweAlbumina surowicy krwi ludzkiej (HSA), polimer wdrukowany molekularnie (MIP), chemoczujnik, ciekły kryształ, dwójłomność.ZastosowanieOpracowany i wykonany czujnik chemiczny umożliwia łatwe oznaczanie albuminy surowicy krwi ludzkiej (HSA) w zakresie stężeń od 0,2 do 1 mg/mL. Podwyższone stężenie HSA w moczu związane jest z uszkodzeniem nerek związanym z takimi chorobami jak cukrzyca i nadciśnienie.
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 10/16TytułChemosensor z molekularnie wdrukowanym polimerem tiofenowym do selektywnego oznaczania nitrozoaminowych toksyn, zwłaszcza N-nitrozo-L-prolinyStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest czujnik chemiczny (chemosensor), zawierający molekularnie wdrukowany polimer, do selektywnego oznaczania wybranych toksycznych N-nitrozoamin, w tym N-ni...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest czujnik chemiczny (chemosensor), zawierający molekularnie wdrukowany polimer, do selektywnego oznaczania wybranych toksycznych N-nitrozoamin, w tym N-nitrozo-L-proliny (Pro-NO). W szczególności wynalazek obejmuje opracowywanie i wytwarzanie warstwy rozpoznającej N-nitrozo-L-prolinę i jej otrzymywanie metodą wdrukowania molekularnego, jak również zastosowania tak otrzymanej warstwy jako elementu rozpoznającego czujników chemicznych do selektywnego oznaczania wybranych toksycznych N-nitrozoamin w żywności pochodzenia zwierzęcego, które mogą być przyczyną przewlekłych chorób, na przykład poważnych zaburzeń hormonalnych i raka.
TwórcyPatrycja Łach, Maciej Cieplak, Piyush S. Sharma, Zofia Iskierko, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Oznaczanie szkodliwych N-nitrozoamin w żywności za pomocą czujników elektrochemicznych jest tańsze, szybsze i prostsze niż stosowana do tej pory metoda ekstrakcji do fazy stałej (SPE) poprzedzająca chromatografię gazową sprzężoną ze spektrometrią mas (GC-MS), czy wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC).
- Czujniki chemiczne są trwałe, selektywne, i niedrogie, w przeciwieństwie do czujników biologicznych, które również mogą być stosowane do oznaczania szkodliwych związków chemicznych występujących w żywności.
- Opracowany i wykonany czujnik chemiczny umożliwia selektywne oznaczanie wybranych N-nitrozoamin w białkowych produktach spożywczych bez ich wydzielania z matrycy ich występowania.
- Warstwa rozpoznająca czujnika chemicznego zawiera polimer wdrukowany molekularnie (MIP) zdolny do rozpoznania N-nitrozo-L-proliny.
- Wysoka wykrywalność chemoczujnika umożliwia oznaczanie N-nitrozo-L-proliny w białkowych produktach spożywczych.
- Zaprojektowany i wykonany czujnik chemiczny stanowi obiecujące narzędzie do selektywnego oznaczania N-nitrozo-L-proliny względem substancji przeszkadzających, takich jak mocznik, glukoza, czy adrenalina.
Słowa kluczoweczujnik chemiczny, polimer wdrukowany molekularnie, polimer przewodzący, elektropolimeryzacja, N-nitrozo-L-prolina, N-nitrozoamina, chemia żywnościZastosowanieToksyczne N-nitrozoaminy pojawiają się w białkowych produktach spożywczych, takich jak wieprzowina, baranina, ryby, czy drób, jeśli się je smaży, piecze, lub gryluje w zbyt wysokich temperaturach. Również konserwowanie żywności, polegające na jej suszeniu, soleniu, czy wędzeniu, może doprowadzić do powstawania w niej N-nitrozoamin. Długotrwałe spożywanie tych toksyn, nawet w niewielkich ilościach, może być przyczyną wielu przewlekłych chorób, poważnych zaburzeń hormonalnych i raka. Zastosowanie chemosensorów do selektywnego oznaczania N-nitrozoamin to mniej czasochłonna i tańsza alternatywa stosowanych dotychczas metod ekstrakcji do fazy stałej poprzedzającej GC-MS i HPLC. Zastosowanie polimeru wdrukowanego molekularnie jako elementu rozpoznającego czujnika chemicznego umożliwia selektywne oznaczanie N-nitrozo-L-proliny w białkowych produktach spożywczych bez wydzielania jej z matrycy jej występowania. Opracowany chemoczujnik jest łatwy do wykonania i nadaje się do wielokrotnych oznaczeń, co ułatwia jego zastosowanie do oznaczania wybranych toksyn w żywności.
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce, możliwość rozszerzenia ochrony za granicą
-
Oferta nr. 6/16TytułSposób wykrywania bakterii Salmonella spp, Cronobacter spp oraz Listeria monocytogenes w żywnościStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób wykrywania bakterii Salmonella spp, Cronobacter spp. oraz L. monocytogenes w żywności przy wykorzystaniu metod hodowlanych sprzężonych z powierzchniowo wzmo...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób wykrywania bakterii Salmonella spp, Cronobacter spp. oraz L. monocytogenes w żywności przy wykorzystaniu metod hodowlanych sprzężonych z powierzchniowo wzmocnioną spektroskopią Ramana. W wynalazku wykorzystane zostały tylko dwa etapy metod ISO. Po tych etapach, zamiast przeprowadzania czasochłonnych procedur biochemicznych, wykorzystano wzmocnioną powierzchniowo spektroskopię Ramana w celu detekcji i identyfikacji bakterii.
TwórcyDorota Korsak, Agnieszka Michota-Kamińska, Evelin Witkowska, Monika Księżopolska-GocalskaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Skrócenie procedury detekcji bakterii patogennych w żywności
Słowa kluczoweISO, Listeria monocytogenes, Salmonellla, Cronobacter, SERSZastosowaniePrzemysł spożywczy
Stan zaawansowaniaetap gotowości do wdrożeniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe Polsce
-
Oferta nr. 6/15TytułSposób wytwarzania polimeru z promotorową sekwencją TATAAA w sztucznej kasecie TATA oraz zastosowanie tego polimeru do rozpoznawania i/lub selektywnego oznaczania sześcionukleotydowej sekwencji DNAStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania polimeru ze sztuczną kasetą TATA (ang. TATA box) o sześcionukleotydowej sekwencji promotorowej TATAAA (T-tymina, A-adenina). W komórkach...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania polimeru ze sztuczną kasetą TATA (ang. TATA box) o sześcionukleotydowej sekwencji promotorowej TATAAA (T-tymina, A-adenina). W komórkach eukariotycznych kaseta TATA przyłącza białko wiążące TATA (ang. TATA-binding protein, TBP), umożliwiając polimerazie RNA rozpoznanie promotora genu i rozpoczęcie transkrypcji DNA. Ponadto wynalazek obejmuje zastosowanie warstwy rozpoznającego polimeru wdrukowanego molekularnie (ang. molecularly imprinted polymer, MIP), jako elementu rozpoznającego czujnika chemicznego do wykrywania i/lub selektywnego oznaczania sześcionukleotydowego DNA, w płynach ustrojowych pacjenta. Wynalazek obejmuje również zastosowanie warstwy rozpoznającej MIPu do badania oddziaływań z aminokwasami, które oddziaływują z kasetą TATA. Wynalazek ma zastosowanie w inżynierii genetycznej, zwłaszcza do testów genetycznych przy wczesnym wykrywaniu dziedzicznych chorób genetycznych oraz do badań podstawowych modelu transkrypcji DNA.
TwórcyAgnieszka Pietrzyk-Le, Katarzyna Bartołd, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- W wynalazku przedstawiamy innowacyjną ideę syntetycznej genetyki naśladującą rozpoznawanie genetyczne do otrzymania sztucznej kasety TATA (ang. TATA box) za pomocą wdrukowania molekularnego,
- Wynalazek nasz rozszerza koncepcję syntetycznej genetyki, z molekularnie wdrukowanymi polimerami (ang. molecularly imprinted polymers, MIPs), w rozwijającą się dziedzinę nanotechnologii DNA,
- Polimer molekularnie wdrukowany oligonukleotydem o sekwencji TATAAA (MIP-TATAAA) można łatwo otrzymać w postaci trwałych i odpornych na działanie nukleaz cienkich warstw i osadzić go na przewodzących podłożach o nietypowych powierzchniach,
- Wytworzony polimer, jako matryca ze sztuczną kasetą TATA umożliwia rozpoznawanie aminokwasów występujących w naturalnym białku, które wiąże TATA,
- Warstwa rozpoznająca MIP-TATAAA wykrywa niedopasowanie pojedynczych nukleozasad w TATAAA,
- Sztuczną kasetę TATA zsyntetyzowano w celu zilustrowania możliwych dróg łączenia chemii bioanalitycznej z genetyką,
- Nasze wyniki wprowadzają nas w nową erę syntetycznej genetyki, o potencjalnym zastosowaniu w biotechnologii i medycynie molekularnej. Co więcej, umożliwiają one badania molekularnego mechanizmu transkrypcji.
Słowa kluczoweSztuczna sekwencja promotorowa TATAAA, sztuczna kaseta TATA, białko wiążące TATA, aminokwasy, polimer molekularnie wdrukowany, choroby genetyczne, transkrypcja, model transkrypcji DNA, DNA i PNA.ZastosowanieWynalazek ma zastosowanie w inżynierii genetycznej, zwłaszcza do testów genetycznych przy wczesnym wykrywaniu dziedzicznych chorób genetycznych oraz do badań podstawowowych modelu transkrypcji DNA.
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 5/15TytułWarstwa polimeru przewodzącego poli(3,3'-bitiofenu), sposób jej otrzymywania i jej zastosowanie do selektywnego wykrywania i/lub oznaczania kreatyniny i/lub kwasu askorbinowegoStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania warstwy rozpoznającego polimeru zawierającego 3,3'-bitiofen na elektrodach przewodzących za pomocą polimeryzacji elektrochemiczej z roztworu 3,...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania warstwy rozpoznającego polimeru zawierającego 3,3'-bitiofen na elektrodach przewodzących za pomocą polimeryzacji elektrochemiczej z roztworu 3,3'-bitiofenu jako monomeru funkcyjnego. Proces osadzania prowadzony jest w mieszaninie polarnych rozpuszczalników organicznych, w kontrolowanej temperaturze w zakresie od 22oC do 34oC. Ponadto wynalazek obejmuje zastosowanie tak otrzymanych warstw rozpoznających jako elementu rozpoznającego chemicznego czujnika impedymetrycznego do selektywnego oznaczania kreatyniny i/lub kwasu askorbinowego, zwłaszcza w płynach ustrojowych.
TwórcyPiotr Bocian, Marta Sosnowska, Paweł Borowicz, Krzysztof NoworytaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Prostota konstrukcji.
- Trwałość i odporność chemiczna warstwy rozpoznającej.
- Wysoka selektywność i wykrywalność chemoczujnika.
- Możliwość wykrywania dwóch analitów równocześnie.
Słowa kluczoweKreatynina, kwas askorbinowy, polimery przewodzące, chemoczujniki, biomarkery, choroby nerekZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Chemia analityczna, Diagnostyka Medyczna, Metody i aparatura analityczna
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 4/15TytułSposób nakładania analitu z roztworu na podłoże do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii w polu elektrycznymStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób nanoszenia analitu na podłoże (substrat) SES (spektroskopii wzmacnianej powierzchniowo) obejmujący proces osadzania w polu elektrycznym, charakteryzujący si...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób nanoszenia analitu na podłoże (substrat) SES (spektroskopii wzmacnianej powierzchniowo) obejmujący proces osadzania w polu elektrycznym, charakteryzujący się tym że zawiera etapy: umieszczenie substratu w układzie; naniesienie roztworu; osadzanie analitu w polu elektrycznym w określonym czasie. Zaprezentowane rozwiązanie poprawia jednorodność wyników oraz czułość pomiaru.
Powierzchniowo wzmocniona spektroskopia Ramana (SERS) to technika analityczna, pozwalająca w założeniach na osiągnięcie najwyżej czułości – detekcji pojedynczych molekuł. Do działania metoda wymaga odpowiednio wzmacniającego podłoża (nośnika), pokrytego nanostukturami metali, na który nakładany jest analit. Jednak choć techniki produkcji coraz doskonalszych podłoży są rozwijane od wielu lat, problem efektywnego nakładania na nie analitu, choć równie ważny jak jakość samego podłoża, nadal stanowi wyzwanie.
Prezentowana metoda pozwala na efektywne i szybkie osadzenie analitu na powierzchni SERS‑aktywnej. Umożliwia to skrócenie analizy z wielu godzin do zaledwie kilku minut, a także poprawia jednorodność i jakość uzyskanych wyników.
Metoda polega na osadzaniu analitu na powierzchni za pomocą przyłożonego zmiennego pola elektrycznego. Naładowane cząsteczki analitu poruszają się pod wpływem pola elektrycznego, co pozwala to na ich ściągnięcie i osadzenie na powierzchni.Metoda została przetestowana na serii podłoży przygotowanych wg patentu P-408785, pokrytych warstwą nanocząstek srebra. Zaprojektowano i przygotowano działający prototyp celki do osadzania analitu na podłoża SERS-aktywne (Rysunek 1). Wykorzystanym analitem testowym był kwas 4-merkaptobenzoesowy (PMBA). Opracowana metoda pozwoliła na uzyskanie jednorodnych widm, przy jednoczesnym skróceniu czasu analizy z 20 godzin do 5 minut oraz zmniejszeniu użytej objętości z 2 ml do 160 µl (Rysunek 2). Najkorzystniejszy zakres użytych częstotliwości został obliczony teoretycznie i był w dobrej zgodności z danymi eksperymentalnymi. Stanowi to dowód na to, że możliwe jest dopasowanie częstotliwości do danego typu analitu wyłącznie na podstawie teoretycznych rozważań.
TwórcyŁukasz Richter, Jan Paczesny, Monika Księżopolska-Gocalska, Robert HołystDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- szybka i wygodna metoda osadzania analitu z roztworu
- zwiększenie jednorodności oraz czułości pomiarów
Słowa kluczowespektroskopia wzmacniana powierzchniowoosadzanie analitu, pole elektryczneZastosowanieChemia analityczna, Diagnostyka, Farmacja i Leki, Medycyna środowiskowa i sportowa, Metody i aparatura analityczna, Techniki elektryczne
Badania nad coraz doskonalszymi podłożami do wzmacnianej powierzchniowo spektroskopii Ramana (SERS) trwają nieprzerwanie od wielu lat. Jednak samo podłoże dobrej jakości nie wystarcza do przeprowadzenia skutecznej analizy. Potrzeba jeszcze nałożyć na nie badany analit. Aby tego dokonać zazwyczaj zanurza się podłoże w kilku mililitrach próbki na kilka do kilkunastu godzin. Etap ten bardzo wydłuża cały pomiar. Dodatkowo nawet wtedy nie ma pewności, że analit jest osadzony równomiernie na powierzchni SERS-aktywnej. A tylko takie osadzenie analitu pozwoli na uzyskanie powtarzalnych rezultatów, które umożliwią wyciąganie wiążących wniosków. Problem nakładania analitu na podłoże wciąż stanowi jedno z większych wyzwań stojących na drodze ku powszechnemu wykorzystaniu techniki SERS. Metoda przedstawiona przez nas stanowi rozwiązanie tego zagadnienia.
Przedstawione zgłoszenie patentowe może stanowić podstawę do stworzenia urządzenia pozwalającego na osadzenie analitu z roztworu na podłoże nie tylko do techniki SERS, ale także do dowolnej spektroskopii wzmacnianej powierzchniowo, jak na przykład powierzchniowo wzmacniana luminescencja, powierzchniowo wzmacniana fluorescencja, powierzchniowo wzmacniana absorpcja w zakresach UV-Vis oraz IR, techniki SPR (z ang. „surface plasmon resonance”) czy LSPR (z ang. „localized surface plasmon resonance”). Dzięki takiemu urządzeniu, każda analiza tego typu będzie trwała kilka minut, co pozwoli na drastycznie skrócenie czasu, potrzebnego na uzyskanie wyników. Dodatkowo poprawia ona zarówno jakość, jednorodność, jak i efektywne uzyskane wzmocnienie. Takie rozwiązanie znacząco polepszy zarówno wszelkie testy (chemiczne, biochemiczne i inne) oparte o techniki wzmacniane powierzchniowo (w tym SERS), stosowane w medycynie, przemyśle spożywczym czy badaniach środowiskowych, a także pozwoli na znaczące przyspieszenie badań, prowadzonych w wielu ośrodkach naukowych.
Przedstawione przez nas rozwiązanie stanowi ulepszenie każdej analizy SERS, w której analit obecny w próbce ma ładunek (co w rzeczywistości ma miejsce w większość przypadków). Przydatne jest zatem w każdej dziedzinie, w której znajduje zastosowanie sama technika SERS.
Rejestrowane widma SERS dają „odcisk palca” badanych substancji - są na tyle specyficzne, że nie ma konieczności znakowania badanych molekuł (Nature Methods 2010, 7, 36). Podłoża te mogą być wykorzystywane w analizach biomedycznych na przykład w identyfikacji bakterii. Powszechnie stosowane metody, oparte głownie na technice PCR, są złożone i czasochłonne. Analiza bakterii przy pomocy techniki SERS mogłaby natomiast posłużyć do uzyskiwania widm charakterystycznych dla konkretnych gatunków bakterii, a to z kolei do stworzenia bazy widm, która pozwoliłaby w szybki i mało skomplikowany sposób pomóc w określeniu przynależności gatunkowej tych mikroorganizmów. Taka analiza znajdowałaby zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w badaniach środowiskowych. Przede wszystkim jednak byłaby niezwykle ważna w medycynie, kiedy to życie pacjenta z infekcją bakteryjną zależy często od zastosowania odpowiedniego leku skierowanego przeciwko konkretnemu mikroorganizmowi, a to - od szybkiego i bezbłędnego zdiagnozowania choroby, na którą cierpi pacjent.
SERS ma ogromny potencjał w wykrywaniu wirusów m.in. w ochronie zdrowia, produkcji żywności, procesach biotechnologicznych, ochronie roślin oraz wykrywaniu potencjalnego ataku bronią biologiczną. Innym potencjalnym polem zastosowań jest analiza obecności i rodzaju narkotyków.
Stan zaawansowaniaetap prototypuPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 2/15TytułSposób unieruchomienia białka, zwłaszcza mioglobiny, na powierzchni elektrody przewodzącej lub półprzewodzącej, sposób przygotowania polimeru molekularnie wdrukowanego tym białkiem, warstwa polimeru rozpoznającego to białko i zastosowanie tego polimeruStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób przygotowania przewodzącego polimeru molekularnie wdrukowanego białkiem i jego wykorzystanie do przygotowania chemosensora zdolnego do selektywnego oznaczan...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób przygotowania przewodzącego polimeru molekularnie wdrukowanego białkiem i jego wykorzystanie do przygotowania chemosensora zdolnego do selektywnego oznaczania tego białka. Najpierw przygotowywana jest wewnętrzna warstwa polimerowa z unierochumionym na jej powierzchni białkiem. Następnie wokół unieruchiomonego białka za pomocą elektropolimeryzacji kompleksu monomeru funkcyjnego bis(2,2'-bitien-5-ylo)-(4-karboksyfenylo)metanu z unieruchomionym białkiem osadza się zewnętrzną warstwę polimeru. Warstwa ta jest wdrukowana białkiem i po jego wyekstrahowaniu służy jako element rozpoznający chemosensora. Jako przykład realizacji wynalazku wykonano chemosensor zdolny do selektywnego oznaczania mioglobiny. Do detekcji wykorzystano elektrochemiczną spektroskopię impedancyjną.
TwórcyMarta Sosnowska, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Sposób, według wynalazku, umożliwia wdrukowanie białka o niezmienionej konformacji w sieć polimeru, którego otrzymanie możliwe jest jedynie w rozpuszczalniku organicznym.
- Zastosowanie przewodzącego polimeru molekularnie wdrukowanego białkiem pozwala na przygotowanie chemosensorów, w których stosowane są różne techniki przetwarzania sygnału.
Słowa kluczowepolimer molekulatnie wdrukowany, mioglobina, chemosensor, czujnik chemiczny, polimer przewodzący, elektropolimeryzacja, neutrawidyna, awidyna, biotynaZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Chemia analityczna, Badania kliniczne, Diagnostyka, Służba zdrowia, Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 30/14TytułMikroprzepływowy układ zwłaszcza do automatycznego tworzenia dwuwarstw fosfolipidowych i badania aktywności białek błonowychStreszczenie w skrócie
Opracowany układu mikroprzepływowy pozwala na otrzymywanie syntetycznych błon komórkowych charakteryzujących się stabilnością i odtwarzalnością dwuwarstwa formowana jest pomiędzy sekwencją...
WięcejPełne StreszczenieOpracowany układu mikroprzepływowy pozwala na otrzymywanie syntetycznych błon komórkowych charakteryzujących się stabilnością i odtwarzalnością dwuwarstwa formowana jest pomiędzy sekwencją wodnych kropel zanurzonymi w oleju. Jednym z potencjalnych zastosowań tej techniki jest możliwość opracowania układów do prowadzenia badań związków chemicznych wykazujących aktywność wobec białek błonowych. Mikroprzepływy dwufazowe są technologią, która pozwala na prowadzenie tych badań w sposób automatyczny: wysokoprzepustowy, bardziej powtarzalny i nie wymagający udziału operatora. Mikroprzepływy dwufazowe pozwalają na manipulowanie położeniem kropel, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie pomiarów aktywności białek błonowych w obecności inhibitorów.
TwórcyTomasz Kamiński, Magdalena Czekalska, Piotr GarsteckiZalety / innowacyjne aspekty- W systemie, będącym przedmiotem wynalazku, połączono technologię aktywnego manipulowania cieczami za pomocą zaworów elektromagnetycznych i precyzyjnych pomp z innowacyjnymi metodami pasywnego kontrolowania położeniem kropel za pomocą pułapek hydrodynamicznych. Dzięki temu, operacje na kroplach mogą odbywać się według zadanego protokołu.
- Wytworzona sztuczna membrana lipidowa jest stabilna przez długi czas, co pozwala na długotrwałe pomiary.
- Pomiary aktywności białek błonowych są wysoce powtarzalne i przeprowadzane z nie osiągalną do tej pory wydajnością.
- Analizowana próbka nie styka się z elektrodami, które mierzś przepływ prądu przez białak błonowe, a ryzyko kontaminacji krzyżowej jest zminimalizowane.
- Zastosowanie systemu mikrofluidycznego pozwala na minimalizację zużycia odczynników.
Słowa kluczoweMikroprzepływy dwufazowe, dwuwarstwy lipidowe na styku kropel, białka błonowe, badania przesiewoweZastosowanieChemia analityczna, Antybiotyki, Farmacja i Leki, Biochemia i Biofizyka, Enzymologia i Inżynieria białka, Testy In vitro
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w PolsceZałączniki
-
Oferta nr. 29/14TytułNowy przewodzący polimer bisbitiofenowy, wdrukowany molekularnie za pomocą białek, w tym ludzkiej albuminy, sposób jego przygotowania i jego zastosowanieStreszczenie w skrócie
Opracowano i wykonano nowy przewodzący polimer bisbitiofenowy, wdrukowany molekularnie za pomocą ludzkiej albuminy z osocza krwi (HSA). Został on wytworzony pod postacią kilkudziesięcionanometrowej...
WięcejPełne StreszczenieOpracowano i wykonano nowy przewodzący polimer bisbitiofenowy, wdrukowany molekularnie za pomocą ludzkiej albuminy z osocza krwi (HSA). Został on wytworzony pod postacią kilkudziesięcionanometrowej grubości warstwy na powierzchni złotej elektrody za pomocą elektropolimeryzacji w warunkach potencjodynamicznych. Monomery funkcyjne: kwas 2,2'-bitiofeno-5-karboksylowy i p-bis(2,2'-bitien-5-ylo)metyloalaninę zostały kowalencyjnie związane z cząsteczką albuminy przed polimeryzacją. Natomiast 5,5',5''-tris[(2,2'-bitien-5-ylo)metan] pełnił rolę monomeru sieciującego. Tak wytworzona warstwa polimeru służyła jako elelement rozpoznający czujnika elektrochemicznego do selektywnego wykrywania i/lub oznaczania ludzkiej albuminy w moczu i we krwi.
TwórcyMaciej Cieplak, Katarzyna Szwabińska, Chandra Bikram KC, Paweł Borowicz, Krzysztof Noworyta, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Czujniki elektrochemiczne do oznaczania ludzkiej albuminy z osocza krwi stanowią atrakcyjną alternatywę stosowanych obecnie metod kolometrycznych i fluorescencyjnych oznaczania HSA.
- Polimery wdrukowane molekularnie, stosowane jako elementy rozpoznające czujników chemicznych, charakteryzują się parametrami analitycznymi porównywalnymi do parametrów analitycznych immunosensorów, ale są od nich znacznie trwalsze, a także prostsze w wytwarzaniu i tańsze.
- Czujniki elektrochemiczne, w tym czujniki w których zastosowano polimery wdrukowane molekularnie, charakteryzują się znacznie wyższą czułością, selektywnością i wykrywalnością niż stosowane dotychczas analityczne metody oznaczania ludzkiej albuminy.
- Dzięki zastosowaniu semi-kowalencyjnego wdrukowywania uzyskano ściśle zdefiniowane luki molekularne w polimerze. Zapewniło to wysoką selektywność wytworzonego chemoczujnika.
- Wysoka wykrywalność czujnika umożliwia oznaczanie ludzkiej albuminy w próbkach moczu i krwi.
- Czujnik nie reaguje na substancje małocząsteczkowe występujące w moczu i we krwi, natomiast wykazuje wysoką selektywność względem trzech białek występujących wraz z albuminą.
Słowa kluczoweSubstancje organiczne, Chemia analityczna, Chemia nieorganiczna, Diagnostyka, Toksykologia, Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne, Materiały niebezpieczneczujnik chemiczny, polimer wdrukowany molekularnie, wdrukowanie semi-kowalencyjne, polimer przewoZastosowanieGłówne zadanie ludzkiej albuminy (HSA) w organizmie ludzkim to transport wielu ważnych substancji pochodzenia zarówno wewnętrznego jak i obcego, w tym hormonów i kwasów tłuszczowych oraz ksenobiotyków, np. leków. Ponadto utrzymuje ona ciśnienie onkotyczne krwi i zapobiega fotochemicznemu rozkładowi kwasu foliowego. Niski poziom HSA w surowicy krwi (hipoalbuminemia) wskazuje na niewydolność wątroby, marskość wątroby i przewlekłe zapalanie wątroby. Oznaczanie stężenia HSA można wykorzystać do wczesnego wykrywania choroby wieńcowej serca i szpiczaka mnogiego. Obecność HSA w umiarkowanym stężeniu, tj. 30 do 300 µg/mL, w moczu sygnalizuje mikroalbuminurię, a w wyższych stężeniach - albuminurię - obie wywołane uszkodzeniem nerek, najczęściej spowodowanym cukrzycą lub nadciśnieniem. Zatem z punktu widzenia analityki klinicznej oznaczanie stężenia HSA w płynach ustrojowych jest niezwykle istotne. Najczęściej HSA jest oznaczana kolorymetrycznie. W tej metodziewy korzystuje się reakcję barwnika - zieleni bromokrezolowej - z albuminą. Metoda ta, mimo że powszechnie stosowana, wykazuje szereg poważnych wad. Jedną, często spotykaną, jest zawyżenie mierzonego stężenia albuminy, ponieważ reakcja HSA z tym barwnikiem nie osiąga stanu równowagi w czasie pomiaru i dla tego w trakcie pomiaru sygnał wciąż rośnie. Ta zależność wielkości sygnału od czasu jest źródłem licznych błędów oznaczeń HSA. Co więcej, zieleń bromokrezolowa również reaguje z innymi białkami obecnymi w badanej próbce. Także spektroskopia fluorescencyjna, stosowana do oznaczania HSA, nie jest w pełni zadowalająca, zwłaszcza pod względem selektywności i stabilności rejestrowanego sygnału detekcji. Obecne w badanej próbce różne substancje przeszkadzające, w tym inne białka, mogą zakłócać mierzoną emisję. Dopiero całkiem niedawno opracowano, z wykorzystaniem Zieleni Pittsburskiej II, procedurę fluorescencyjnego oznaczania HSA, w której mierzony sygnał był niezmienny w czasie. Co więcej, opracowano immunosensor impedymetryczny, do budowy którego zastosowano przeciwciała anty-HSA osadzone na azotku krzemu. Jednakże czujnik ten wykazywał typowe wady immunosensorów, m.in. wytworzenie czujnika było bardzo skomplikowane i kosztowne. Poza tym przeciwciała anty-HSA są nietrwałe i po pewnym czasie tracą swoje właściwości. Ponadto czujnik ten był czujnikiem jednorazowego użytku. Opracowany w ramach niniejszego zgłoszenia chemoczujnik umożliwia szybkie i selektywne, elektrochemiczne oznaczanie HSA bez konieczności jej znakowania. Jest on łatwy do wykonania, co więcej, jest chemoczujnikiem wielokrotnego użytku. Dlatego opracowany i wykonany przez nas czujnik może znaleźć zastosowanie w analizie klinicznej. Ponadto opracowana metoda semi-kowalencyjnego wdrukowywania HSA ładwo może być zastosowana do wytworzenia chemosensorów do selektywnego oznaczania innych białek.
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 28/14TytułNowy przewodzący polimer bisbitiofenowy, wdrukowany molekularnie za pomocą neopteryny, i sposób jego przygotowania oraz zastosowanie tego polimeru jako warstwy rozpoznającej czujnika chemicznego do selektywnego wykrywania i/lub oznaczania neopterynyStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest rozpoznający przewodzący molekularnie wdrukowany polimer (MIP) bisbitiofenowy zawierający kwas 2,2'-bitiofeno-5-borowy i p-bis(2,2'-bitien-5-ylo)metylobenzoesan 2-(cytozy...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest rozpoznający przewodzący molekularnie wdrukowany polimer (MIP) bisbitiofenowy zawierający kwas 2,2'-bitiofeno-5-borowy i p-bis(2,2'-bitien-5-ylo)metylobenzoesan 2-(cytozy-1-ylo)etylowy jako monomery funkcyjne, 2,4,5,2',4',5'-heksa(tiofen-2-ylo)-3,3'-bitiofen jako monomer sieciujący i luki molekularne wdrukowane za pomocą neopteryny, oraz jego sposób wytwarzania metodą wdrukowania molekularnego za pomocą elektropolimeryzacji potencjodynamicznej. Ponadto wynalazek ten obejmuje zastosowanie warstwy polimeru jako elementu rozpoznającego potencjometrycznego chemoczujnika do wykrywania i/lub selektywnego oznaczania neopteryny, zwłaszcza w próbkach biologicznych, w tym w moczu i we krwi. Czujnik ten przetwarza sygnału chemicznego rozpoznawania neopteryny na użyteczny sygnał analityczny w postaci zmiany potencjału obwodu otwartego (ang. open circut potential, OCP).
TwórcyPiyush S. Sharma, Agnieszka Wojnarowicz, Marta Sosnowska, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Opracowano i wykonano przewodzący polimer wdrukowany molekularnie (MIP) do selektywnego oznaczania neopteryny, biomarkera nowotworowego.
- Powiązanie pomiaru sygnału potencjometrycznego z rozpoznawaniem molekularnym opracowanego MIPu to zalety wytworzonego prostego w przygotowaniu i trwałego w użyciu czujnika chemicznego.
- Opracowana procedura wykrywania i oznaczania nopteryny z zastosowaniem czujnika chemicznego przewyższa typowe dotychczas stosowane metody jej wykrywania i oznaczania z zastosowaniem HPLC czy analizy radioimmunologicznej pod względem czasochłonności i kosztu oznaczeń.
- Opracowany i wykonany czujnik chemiczny odróznia neopterynę od jej strukturalnych analogów.
- Neopterynę można z powodzeniem oznaczyć w próbkach surowicy ludzkiej, co umożliwia zastosowanie wytworzonego czujnika chemicznego w analizie medycznej/klinicznej.
Słowa kluczoweBiomarker nowotworów, neopteryna w surowicy, potencjał otwartego obwodu, polimer wdrukowany molekularnie, chemosensor, czujnik chemiczny, diagnostyka klinicznaZastosowanieOpracowany i wykonany czujnik chemiczny, z elementem rozpoznającym w postaci przewodzącego polimeru wdrukowanego molekularnie za pomocą neopteryny, może znaleźć zastosowanie do selektywnego i czułego wykrywania i oznaczania neopteryny, biomarkera nowotworowego, w szczególności w płynach ustrojowych, takich jak krew i mocz. Może on być zastosowany do wczesnego diagnozowania różnych nowotworów, w tym raka odbytu, jajnika, szyjki i trzonu macicy, nerek lub raka piersi.
Opracowana metoda oznaczania neopteryny z zastosowaniem proponowanego czujnika chemicznego może stanowić alternatywę dla obecnienie stosowanych metod, takich jak HPLC czy analiza radioimmunologiczna. Procedury oznaczeń HPLC charakteryzują się wstępnym odbiałczaniem próbki, co prowadzi do obniżenia zawartości neopteryny w próbce. Ponadto metody te są czasochłonne i kosztowne. W przeciwieństwie do nich, opracowana metoda oznaczania z wykorzystaniem czujnika chemicznego z dedykowaną rozpoznającą warstwą MIP jest szybka, łatwa w stosowaniu i tania.
Badania kliniczne, Diagnostyka, Fizjologia, Onkologia, Czujniki pomiarowe
Stan zaawansowaniaetap badańPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w PolsceZałączniki
-
Oferta nr. 18/14TytułNowy przewodzący bisbitiofenowy polimer molekularnie wdrukowany za pomocą karnozyny i sposób jego przygotowania oraz zastosowanie tego polimeru do selektywnego wykrywania i/lub oznaczania karnozynyStreszczenie w skrócie
Opracowano i wykonano nowy przewodzący polimer wdrukowany molekularnie (MIP) karnozyną do zastosowania jako element rozpoznający czujnika chemicznego do selektywnego rozpoznawania, za pomocą wiązań...
WięcejPełne StreszczenieOpracowano i wykonano nowy przewodzący polimer wdrukowany molekularnie (MIP) karnozyną do zastosowania jako element rozpoznający czujnika chemicznego do selektywnego rozpoznawania, za pomocą wiązań koordynacyjnych i wodorowych, i oznaczania karnozyny. W tym celu wykorzystano monomery funkcyjne, a mianowicie kwas p-bis(2,2'-bitien-5-ylo)metylobenzoesowy i benzo-[18-korona-6]-bis(2,2'-bitien-5-ylo)metan. Sygnał rozpoznania karnozyny za pomocą warstwy MIP-karnozyna, przetwarzany jest na analityczny sygnał zmiany pojemności warstwy podwójnej za pomoca elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej (EIS) w warunkach analizy wstrzykowo-przepływowej (FIA). Osiągnięto granicę oznaczalności (LOD) na poziomie 20 ľM co oznacza, że wytworzony chemosensor może być stosowany do oznaczania karnozyny w płynach ustrojowych.
TwórcyAgnieszka Wojnarowicz, Piyush S. Sharma, Marta Sosnowska, Wlodzimierz Kutner, Francis D'SouzaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Monomery funkcyjne umoliwiają szybkie i selektywne rozpoznanie karnozyny w obecności jej analogów oraz przetwarzanie sygnału, dzięki właściwościom przewodzącym wytworzonemu z ich pomocą polimeru wdrukowanego molekularnie.
- Prosta i szybka metoda otrzymywania warstwy rozpoznającej, polegająca na bezpośrednim osadzaniu za pomocą elektropolimeryzacji na powierzchni przetwornika sygnału czujnika chemicznego.
Słowa kluczowepolimer wdrukowany molekularnie, elektropolimeryzacja, karnozyna, elektrochemiczna spektroskopia impedancyjna, piezomicrograwimetriaZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Chemia analityczna, Chemia organiczna, Biosensory, Diagnostyka, Kontrola Jakości
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w PolsceZałączniki
-
Oferta nr. 17/14TytułPlatforma do badań substancji chemicznych oraz mikroorganizmów techniką wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana i sposób jej otrzymywaniaStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest platforma do badań substancji chemicznych oraz mikroorganizmów techniką wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana i sposób jej otrzymywania. Wynalazek...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest platforma do badań substancji chemicznych oraz mikroorganizmów techniką wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana i sposób jej otrzymywania. Wynalazek ujawnia nową powierzchnię do analizy wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana (ang. Surface-enhanced Raman Spectroscopy, SERS) bazującą na warstwie nanowłókien polimerowych wykonanej techniką Forcespinning, o wysoce rozbudowanej powierzchni, pokrytej złotem.
TwórcyEvelin Witkowska, Tomasz Szymborski, Jacek Waluk, Agnieszka Michota-KamińskaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Mata wykonana metodą Forcespinning składa się z dwóch warstw: dolnej będącej podłożem składającej się z mikrowłókien, oraz górnej skłdającej się z nanowłókien.
- Metoda Forcespinning pozwala uzyskiwać włókna z szerokiego spektrum polimerów, także tych o wysokiej temperaturze topnienia.
Słowa kluczoweplatforma SERS, bakterie, mikroorganizmy, mikrowłókna, nanowłóknaZastosowanieBadania kliniczne, Bakteriologia, Mikrobiologia, Toksykologia, Biokontrola, Jakość i bezpieczeństwo żywności, Metody badania, Mikrobiologia żywności, Kontrola Jakości, Bezpieczeństwo produkcji, Bioróżnorodność, Ekologia, Inżynieria środowiska, Katastrofy naturalne, Pomiary zanieczyszczeń, Zanieczyszczenia gleby, Zanieczyszczenia wody, cieki
Stan zaawansowaniaetap prototypuPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 11/14TytułPochodne tiofenu i sposób ich otrzymywania, warstwa rozpoznającego polimeru przewodzącego wytworzonego metodą wdrukowywania molekularnego z zastosowaniem pochodnych tiofenu, sposób jej otrzymywania, jak również jej zastosowanie do selektywnego wykrywaniStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest związek chemiczny p-bis(2,2'-bitien-5-ylo)-metylobenzoesan 2-(cytozyn-1-ylo)etylowy i jego sposób wytwarzania. Ponadto wynalazek obejmuje warstwę rozpoznającego wd...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest związek chemiczny p-bis(2,2'-bitien-5-ylo)-metylobenzoesan 2-(cytozyn-1-ylo)etylowy i jego sposób wytwarzania. Ponadto wynalazek obejmuje warstwę rozpoznającego wdrukowanego molekularnie inozyną polimeru otrzymanego za pomocą polimeryzacji elektrochemicznej z zastosowaniem wspomnianego związku i kwasu 2,2'-bitiofeno-5-boronowego jako monomerów funkcyjnych oraz 2,4,5,2',4',5'-heksa(tiofen-2-ylo)-3,3'-bitiofenu jako monomeru sieciującego. Wynalazek obejmuje również sposób przygotowania tej warstwy rozpoznającego polimeru, i jej zastosowanie jako elementu rozpoznającego chemicznego czujnika piezomikrograwimetrycznego i opartego o tranzystory polowe z zewnętrzną bramką (EG-FET) do wykrywania i selektywnego oznaczania inozyny, zwłaszcza w płynach ustrojowych.
TwórcyZofia Iskierko, Marta Sosnowska, Piyush S. Sharma, Francis D'Souza, Tiziana Benincori, Krzysztof NoworytaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Wysoka selektywność
- Wysoka wykrywalność
- Łatwość przygotowania
- Możliwość miniaturyzacji
Słowa kluczoweinozyna, molekularnie wdrukowane polimery, chemosensory, piezomikrograwimetria, tranzystory polowe z zewnętrzną bramką, biomarkery sensory elektrochemiczneZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Substancje organiczne, Chemia analityczna, Chemia organiczna, Technologie sensorowe, Diagnostyka, Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 9/14TytułWarstwy rozpoznających polimerów przewodzących wytworzonych metodą wdrukowywania molekularnego i sposób ich otrzymywania, jak również ich zastosowanie do selektywnego wykrywania i oznaczania D- i L-arabitoluStreszczenie w skrócie
Opracowano i wykonano czujniki chemiczne do selektywnego wykrywania i oznaczania D-arabitolu i L-arabitolu w płynach ustrojowych, takich jak osocze krwii, mocz, etc. Czujniki te mogą być zastosowan...
WięcejPełne StreszczenieOpracowano i wykonano czujniki chemiczne do selektywnego wykrywania i oznaczania D-arabitolu i L-arabitolu w płynach ustrojowych, takich jak osocze krwii, mocz, etc. Czujniki te mogą być zastosowane do wczesnego diagnozowania zakarzeń grzybiczych wywoływanych przez grzyby z rodzaju Candida. Bitiofenowe przewodzące polimery wdrukowywane molekularnie (MIPs) w postaci cienkich makroporowatych warstw zastosowano jako elementy rozpoznające tych czujników chemicznych. Zastosowano dwa rożne przetworniki sygnału detekcji, tj. elektrochemiczną mikrowagę kwarcową i tranzystory polowe z zewnętrzną bramką (EG FET).
TwórcyMarcin Dąbrowski, Piyush Sindhu Sharma, Krzysztof Noworyta, Witold Adamkiewicz, Zofia Iskierko, Matthias Heim, Alexander Kuhn, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Sensory chemiczne do wykrywania i oznaczania arabitolu stanowią atrakcyjną alternatywę względem obecnie stosowanych chromatograficznych i fluorescencyjnych oznaczeń arabitolu.
- Sensory chemiczne, w przeciwieństwie do oznaczeń chromatograficznych i fluorescencyjnych, nie wymagają drogiego sprzętu i obsługi przez wykwalifikowany personel.
- Sensory chemiczne do oznaczania arabitolu są prostsze, szybsze i wygodniejsze w użyciu niż dotychczas stosowane sposoby jego oznaczeń i mogą być używane przez niewykwalifikowany personel, a także pacjentów w domu.
- Sensory chemiczne wykorzystują polimery wdrukowywane molekularnie (MIPs) czyli sztuczne materiały receptorowe, które w przeciwieństwie do ich odpowiedników biologicznych są znacznie bardziej odporne na drastyczne czynniki chemicznie; znacznie dłużej zachowują swoje właściwości receptorowe przez co mogą być dłuej stosowane; mogą być wytwarzane w różnych postaciach, a ich wytwarzanie nie jest kosztowe.
- Dzięki zastosowaniu makroporowatości wytworzonej za pomocą kryształów koloidalnych, rozwinięto powierzchnię elementu rozpoznającego sensora podwyższając dzięki temu czułość i wykrywalność sensora.
- Wykrywalność czujników chemicznych jest znacznie poniżej fizjologicznych stężeń arabitolu w moczu i płynie mózgowo-rdzeniowym, a także jest porównywalna do stężeń arabitolu w osoczu krwii.
- Selektywność wytworzonych sensorów w odniesieniu do częstych substancji przeszkadzających jest wysoka.
Słowa kluczowesensory chemiczne, polimery wdrukowywane molekularnie, D-arabitol, L-arabitol, cukry, węglowodany, nanokulki, makroporowatość, rozwinięcie powierzchni, diagnoza kandydoz, diagnostyka medyczna, analityka medyczna, chemia analityczna, Candida sp.ZastosowanieCzujniki chemiczne do selektywnego wykrywania i oznaczania D-arabitolu i L-arabitolu w szczególności w płynach ustrojowych takich jak osocze krwi mocz etc. mogą być użyte do wczesnej diagnozy zakażeń grzybiczych powodowanych przez grzyby z rodziny Candida. Jak pokazują statystyki medyczne liczba zakażeń grzybiczych znacząco wzrastała przez ostatnie dekady. Ten wzrost był spowodowany postępem medycyny w zakresie terapii chorób nowotworowych jak i opieki nad pacjentami po przeszczepach narządów czy szpiku kostnego. Najczęstszymi patogenami odpowiedzialnymi za infekcje grzybicze, izolowanymi z krwi pacjentów są drożdże z rodziny Candida. Szybka i jednoznaczna diagnoza jest kluczowa dla powodzenia terapii. Podwyższony stosunek molowy D-arabitolu do L-arabitolu wskazuje na toczącą się infekcji nawet na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju. Obecnie stosowane protokoły oznaczania arabitolu wykorzystują chromatografię gazową sprzężoną ze spektrometrią mas, techniką wymagającą drogiego sprzętu laboratoryjnego i wykwalifikowanego personelu. Z tych powodów ta metoda diagnozy jest niedostępna dla wielu szpitali. Stąd proponowane sensory do selektywnego oznaczania D-arabitolu i L-arabitolu mogą znaleźć zastosowanie w praktyce klinicznej. Ponadto, opracowany protokół wdrukowywania molekularnego może być użyty do wytwarzania czujników chemicznych selektywnych względem innych analitów cukrowych. Węglowodany są związkami aktywnymi biologicznie istotnymi w odżywianiu, metabolizmie, a ponadto stanowią element budulcowy komórek. Odgrywają one kluczowe role w rozrodczości, różnicowaniu komórek i immunizacji. Ze względu na ich istotne biologicznie funkcje jest duże zapotrzebowanie na rozwój metod do wykrywania i oznaczania węglowodanów w próbkach pochodzenia biologicznego. Chemikalia, Tworzywa sztuczne, Polimery, Substancje organiczne, Tworzywa sztuczne i syntetyczny kauczuk, Chemia analityczna, Chemia organiczna, Diagnostyka, Metody badania żywności, Kontrola jakości żywności
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w PolsceZałączniki
-
Oferta nr. 8/14TytułPochodne bis(2,2'-bitienylo)metanu i sposoby ich wytwarzania, warstwa rozpoznającego polimeru utworzona metodą wdrukowania molekularnego i sposób jej otrzymywania, jak również jej zastosowanie do selektywnego oznaczania i uwalniania nikotynyStreszczenie w skrócie
Opracowano i wykonano nowy przewodzący polimer wdrukowany molekularnie (MIP) do zastosowania w chemosensorze do selektywnego rozpoznawania, za pomocą wiązania koordynacyjnego i wiązań wodorowych, i...
WięcejPełne StreszczenieOpracowano i wykonano nowy przewodzący polimer wdrukowany molekularnie (MIP) do zastosowania w chemosensorze do selektywnego rozpoznawania, za pomocą wiązania koordynacyjnego i wiązań wodorowych, i oznaczania nikotyny. W tym celu zaprojektowano i zsyntetyzowano nowe monomery funkcyjne, 2,9,16,23-tetrafenylo[4-metylo-bis(2,2'-bitienylo)]ftalocyjaninato cynk(II) i bis(2,2'-bitienylo)-[4-(2-hydroksy-etoksy)fenylo]metan. Do oznaczania nikotyny zastosowano jednoczesny pomiar chronoamperometryczny (CA) i piezomikrograwimetryczny (PM), w warunkach analizy wstrzykowo-przepływowej (FIA). Osiągnięto granicę oznaczalności (LOD) na poziomie 40 i 12 ľM w oznaczeniach CA i PM. W ten sposób wykazano, że chemosensor nadaje się do oznaczania nikotyny o stężeniach charakterystycznych dla płynów ustrojowych. Współczynnik selektywności oznaczeń CA i PM względem typowej substancji przeszkadzającej, takiej jak kotynina, był wysoki i wynosił odpowiednio 15,5 i 8,8.
TwórcyTan-Phat Huynh, Chandra Bikram K.C., Marta Sosnowska, Janusz Sobczak, Vladimir N. Nesterov, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Monomery funkcyjne umożliwiają selektywne rozpoznawanie nikotyny w obecności jej analogów, oraz przetwarzanie sygnału dzięki właściwościom przewodzącym wytworzonego z ich pomocą polimeru wdrukowanego molekularnie.
- Prosta i szybka metoda przygotowania materiału rozpoznającego polegająca na bezpośrednim osadzaniu, za pomocą elektropolimeryzacji, na powierzchni przetwornika sygnału czujnika chemicznego.
Słowa kluczowepolimer wdrukowany molekularnie, polimer przewodzący, nikotyna, kotynina, miozmina, polimeryzacja elektrochemiczna, elektropolimeryzacjaZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne, Chemia analityczna, Biosensory, Toksykologia
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejPatent w PolsceZałączniki
-
Oferta nr. 7/14TytułKolorymetryczny sensor do wykrywania i/lub identyfikacji wirusów i bakteriofagów, zwłaszcza adenowirusów i bakteriofagów T7Streszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest kolorymetryczny sensor do wykrywania i/lub identyfikacji wirusów i bakteriofagów, zwłaszcza adenowirusów i bakteriofagu T7, charakteryzujący się tym,...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest kolorymetryczny sensor do wykrywania i/lub identyfikacji wirusów i bakteriofagów, zwłaszcza adenowirusów i bakteriofagu T7, charakteryzujący się tym, że jest oparty o nanocząstki złota modyfikowane grupami umożliwiającymi kowalencyjne wiązanie przeciwciała przeciwko wirusowi/bakreriofagowi do powierzchni tych nanocząstek, korzystnie grupami aminowymi, jak również ten wynalazek obejmuje sposób wykrywania i/lub identyfikacji wirusów i bakteriofagów z użyciem sensora według wynalazku, oraz jego zastosowanie.
TwórcyAdam Leśniewski, Marcin Łoś, Martin Jönsson-Niedziółka, Anna Krajewska, Katarzyna Szot, Joanna Łoś, Joanna Niedziółka-JönssonDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- sensor jest selektywny wobec bakteriofaga T7
- wykorzystanie oddziaływania przeciwciało-antygen umożliwia detekcję wirusów nie wykazujących aktywności biologicznej
- opisana metoda charakteryzuje się wyższą precyzją niż metody klasyczne
Słowa kluczowesensor/czujnik kolorymetryczny, bakteriofag, T7, adenowirus, przeciwciałoZastosowanieChemia analityczna, Diagnostyka, Wirologia, Mikrobiologia, Mikro. i Nanotechnologie, Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 1/14TytułPlatforma i jej zastosowanie do detekcji i/lub identyfikacji mikroorganizmów, zwłaszcza bakterii, techniką powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana oraz sposób osadzania tych mikroorganizmów na wytworzonych platformachStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest platforma i jej zastosowanie do detekcji i/lub identyfikacji mikroorganizmów, zwłaszcza bakterii, techniką powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana (SERS) oraz sp...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest platforma i jej zastosowanie do detekcji i/lub identyfikacji mikroorganizmów, zwłaszcza bakterii, techniką powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana (SERS) oraz sposób osadzania tych mikroorganizmów na wytworzonych platformach. W szczególności wynalazek obejmuje sposób osadzania mikroorganizmów, szczególnie bakterii, zawieszonych w płynie/cieczy/roztworze (np. krew, osocze, woda, ścieki), na materiałach polimerowych o rozmiarach nano- lub mikrometrów pokrytych metalem, oraz platforma do pomiarów powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana wykonana tym sposobem.
TwórcyTomasz Szymborski, Evelin Witkowska, Witold Adamkiewicz, Jacek Waluk, Agnieszka Michota - KamińskaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Metoda umożliwia osadzanie bakterii z roztworów o ich niskiej zawartości, zwiększając stężenie bakterii w określonym rejonie platformy.
- Platforma SERS pełni równocześnie rolę filtra, dzięki czemu skraca sie procedurę oraz zapobiega kontaminacji próbki.
Słowa kluczowedetekcja bakterii, SERS, krew, podłoża do techniki SERS, osadzanie bakteriiZastosowanieMikrobiologia, Bakteriologia, Diagnostyka Pomiary zanieczyszczeń
Stan zaawansowaniaetap prototypuPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce
-
Oferta nr. 34/13TytułSposób otrzymywania platformy do badań substancji chemicznych techniką wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana i otrzymana tym sposobem platformaStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania platformy do badań substancji chemicznych techniką wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana i otrzymana tym sposobem platforma. Bardziej...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania platformy do badań substancji chemicznych techniką wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana i otrzymana tym sposobem platforma. Bardziej szczegółowo, wynalazek ujawnia nową powierzchnię do analizy wzmocnionej powierzchniowo spektroskopii Ramana (ang. Surface-enhanced Raman Spectroscopy, SERS) bazującą na warstwie tlenku cynku otrzymaną metodą osadzania warstw atomowych (ang. Atomic Layer Deposition, ALD), o wysoce rozbudowanej powierzchni, pokrytej złotem.
TwórcyElżbieta Guziewicz, Dmytro Snigurenko, Krzysztof Kopalko, Evelin Witkowska, Tomasz Szymborski, Agnieszka Michota-KamińskaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Wysoki współczynnik wzmocnienia Ramanowskiego,
- Mała ilość defektów powierzchni,
- Powierzchnia wysoce rozbudowana,
- Szeroki zakres zastosowań.
Słowa kluczoweRaman, SERS, ALD, wzmocniona powierzchniowo spektroskopia Ramana, osadzanie warstw atomowychZastosowanieTechnologie przemysłowe, Obróbka powierzchniowa, Technologie materiałowe, Właściwości materiałów, Mikro. i Nano. technologie
Stan zaawansowaniaetap prototypuPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Polsce, Współwłaściciel Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk
-
Oferta nr. 32/13TytułSposób automatycznego tworzenia dwuwarstw fosfolipidowych i/lub badania aktywności białek błonowych i/lub regulacji stężenia białek błonowychStreszczenie w skrócie
Opracowany układu mikroprzepływowy pozwala na otrzymywanie syntetycznych błon komórkowych charakteryzujących się stabilnością i odtwarzalnością dwuwarstwa formowana jest pomiędzy wodnymi k...
WięcejPełne StreszczenieOpracowany układu mikroprzepływowy pozwala na otrzymywanie syntetycznych błon komórkowych charakteryzujących się stabilnością i odtwarzalnością dwuwarstwa formowana jest pomiędzy wodnymi kroplami zanurzonymi w oleju. Jednym z potencjalnych zastosowań tej techniki jest możliwość opracowania układów do prowadzenia eksperymentów z wykorzystaniem białek błonowych. Mikroprzepływy dwufazowe są technologią, która pozwala na prowadzenie tych badań w sposób automatyczny: wysokoprzepustowy, bardziej powtarzalny i nie wymagający udziału operatora. Dodatkowo układ posiada możliwość regulowania wielkością dwuwarstwy, przy czym podczas zmniejszania powierzchni błony lipidowej nie zmienia się liczba wbudowanych kanałów jonowych innymi słowy układ pozwala na manipulowaniem stężenia białek błonowych. Cecha ta może być bardzo przydatna w prowadzeniu eksperymentów biofizycznych.
TwórcyTomasz Kamiński, Magdalena Czekalska, Piotr GarsteckiZalety / innowacyjne aspekty- W systemie, będącym przedmiotem wynalazku, połączono technologię aktywnego manipulowania cieczami za pomocą zaworów elektromagnetycznych i precyzyjnych pomp z innowacyjnymi metodami pasywnego kontrolowania położeniem kropel za pomocą pułapek hydrodynamicznych. Dzięki temu, operacje na kroplach mogą odbywać się według zadanego protokołu.
- Wytworzona membrana lipidowa jest stabilna przez długi czas, co pozwala na długotrwałe pomiary.
- Układ pozwala na kontrolowane manipulowanie powierzchnią dwuwarstwy i w konsekwencji zmianę stężenia białek błonowych.
- Zastosowanie systemu mikrofluidycznego pozwala na minimalizację zużycia odczynników.
Słowa kluczowemikroprzepływy dwufazowe, dwuwarstwy lipidowe na styku kropel, białka błonowe, biofizykaZastosowanieChemia analityczna, Biochemia i Biofizyka, Enzymologia i Inżynieria białka, Testy In vitro, Mikro i Nanotechnologie
Stan zaawansowaniaetap rozwojuPrawa własności intelektualnejPatent w PolsceZałączniki
-
Oferta nr. 26/13TytułMikroprzepływowy układ do automatycznego tworzenia dwuwarstw fosfolipidowych i badania aktywności białek błonowychStreszczenie w skrócie
Opracowany układu mikroprzepływowy pozwala na otrzymywanie syntetycznych błon komórkowych charakteryzujących się stabilnością i odtwarzalnością - dwuwarstwa formowana jest pomiędzy wodnymi k...
WięcejPełne StreszczenieOpracowany układu mikroprzepływowy pozwala na otrzymywanie syntetycznych błon komórkowych charakteryzujących się stabilnością i odtwarzalnością - dwuwarstwa formowana jest pomiędzy wodnymi kroplami zanurzonymi w oleju. Jednym z potencjalnych zastosowań tej techniki jest możliwość opracowania układów do prowadzenia badań związków chemicznych wykazujących aktywność wobec białek błonowych. Mikroprzepływy dwufazowe są technologią, która pozwala na prowadzenie tych badań w sposób automatyczny: wysokoprzepustowy, bardziej powtarzalny i nie wymagający udziału operatora. Mikroprzepływy dwufazowe pozwalają na manipulowanie położeniem kropel, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie pomiarów aktywności białek błonowych w obecności inhibitorów.
TwórcyMagdalena Czekalska, Tomasz Kamiński, Piotr GarsteckiZalety / innowacyjne aspekty- W systemie, będącym przedmiotem wynalazku, połączono technologię aktywnego manipulowania cieczami za pomocą zaworów elektromagnetycznych i precyzyjnych pomp z innowacyjnymi metodami pasywnego kontrolowania położeniem kropel za pomocą pułapek hydrodynamicznych. Dzięki temu, operacje na kroplach mogą odbywać się według zadanego protokołu
- Wytworzona membrana lipidowa jest stabilna przez długi czas, co pozwala na długotrwałe pomiary
- Pomiary aktywności białek błonowych są wysoce powtarzalne i przeprowadzane z nie osiągalną do tej pory wydajnością
- Zastosowanie systemu mikrofluidycznego pozwala na minimalizację zużycia odczynników
Słowa kluczoweMikroprzepływy dwufazowe, dwuwarstwy lipidowe na styku kropel, białka błonowe, badania przesiewoweZastosowanieChemia analityczna, Antybiotyki, Farmacja i Leki, Biochemia i Biofizyka, Enzymologia i Inżynieria białka, Testy In vitro, Mikro i Nanotechnologie
Stan zaawansowaniaEtap rozwojuPrawa własności intelektualnejPatent w PolsceZałączniki
-
Oferta nr. 20/13TytułSposób otrzymywania platformy z miedzi do pomiarów powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana i platforma z miedzi do pomiarów powierzchniowo wzmocnionego efektu RamanaStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymania platformy z miedzi do pomiarów powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana, charakteryzujący się tym, że obejmuje etapy, w których wo...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób otrzymania platformy z miedzi do pomiarów powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana, charakteryzujący się tym, że obejmuje etapy, w których wodorek miedzi (CuH) poddaje się redukcji w wyniku procesu prasowania pod zwiększonym ciśnieniem, otrzymaną platformę poddaje się czyszczeniu, korzystnie za pomocą stężonego kwasu octowego (CH3COOH). Wynalazek obejmuje również platformę z miedzi do pomiarów powierzchniowo wzmocnionego efektu Ramana, uzyskaną powyższym sposobem, korzystnie do pomiarów żywych komórek, w której wielkość krystalitów miedzi wynosi 30 - 120nm, i w której krystality miedzi rozmieszczone są równomiernie w objętości i na powierzchni platformy.
TwórcyAneta Kowalska, Agnieszka Michota-Kamińska, Witold Adamkiewicz, Marek TkaczZalety / innowacyjne aspekty- metoda otrzymywania, która nie wymaga dużych nakładów finansowych,
- platformy są stosunkowo łatwe w przygotowaniu,
- jednorodne na całej powierzchni,
- zapewniające otrzymywanie dobrych współczynników wzmocnienia sygnału Ramana,
- otrzymane platformy są mniej bakteriobójcze niż w przypadku srebra.
Słowa kluczowePlatforma miedziowa, powierzchniowo wzmocniona spektroskopia RamanaZastosowanieAntybiotyki, Badania kliniczne, Bakteriologia, Biostatystyka i Epidemiologia, Cytologia, Diagnostyka, Farmacja i Leki, Fizjologia, Onkologia, Schorzenia, Wirologia, Biochemia i Biofizyka, Biologia komórkowa i molekularna, Enzymologia i Inżynieria białka, Fermentacja, Mikrobiologia, Testy In vitro, Toksykologia, Ekspresja genów, Mikro i Nanotechnologie, Dodatki do żywności, Jakość i bezpieczeństwo żywności: Metody badania, Mikrobiologia żywności, Toksykologia, Kontrola Jakości , Urządzenia pomiarowe: Czujniki pomiarowe, Inne techniki nieniszczące, Metody i aparatura analityczna, Techniki chemiczne, Techniki optyczne.
Stan zaawansowaniaetap prototypu, etap gotowości do wdrożeniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenia patentowe w Polsce i w Szwecji
-
Oferta nr. 15/13TytułSposób przygotowania bioczujnika wykorzystującego uporządkowane warstwy bakteriofagów jako element sensoryczny i taki bioczujnikStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób przygotowania bioczujnika do detekcji bakterii wykorzystującego uporządkowane warstwy bakteriofagów jako element sensoryczny, charakteryzujący się ty...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób przygotowania bioczujnika do detekcji bakterii wykorzystującego uporządkowane warstwy bakteriofagów jako element sensoryczny, charakteryzujący się tym, że zawiera następujące kroki: - nanosi się bakteriofagi w postaci zawiesiny w buforze wodnym na przewodzącą płytkę, - wspomnianą płytkę z naniesioną zawiesiną bakteriofagów poddaje się działaniu pola elektrycznego i osadza się uporządkowaną warstwę bakteriofagów na płytce, ewentualnie następnie - płytkę przemywa się roztworem buforowym, korzystnie o niemniejszej sile jonowej niż bufor, w którym w kroku a) zawieszone były bakteriofagi, najkorzystniej taki samym roztworem buforowym. Wynalazek obejmuje także bioczujnik obejmujący warstwę bakteriofagów naniesionych na płytkę przewodzącą jako element sensoryczny, charakteryzujący się tym, że wspomniana warstwa bakteriofagów jest uporządkowana, co oznacza, że ponad 45% bakteriofagów, korzystniej ponad 80% bakteriofagów, a najkorzystniej ponad 95% bakteriofagów jest zwróconych kapsydem w stronę płytki, a ogonkiem w stronę przeciwną.
TwórcyJan Paczesny, Marcin Łoś, Łukasz Richter, Marcin Fiałkowski, Robert HołystZalety / innowacyjne aspekty- odpowiednie ułożenie bakteriofagów (receptorami w górę) powoduje znaczny wzrost czułości bez zwiększania ilości bakteriofagów na powierzchni
- korzystne ułożenie bakteriofagów na powierzchni czujnika, zmniejszenie ilości nieefektywnie (z punktu widzenia funkcjonalności czujnika) przyczepionych bakteriofagów, których receptory są niedostępne dla bakterii w roztworze
- prosta, jednoetapowa metoda poprawy działa czujnika
Słowa kluczowebakteriofagi, detekcja bakterii, bioczujnik, wzrost czułości, porządkowanie, pole elektryczneZastosowanieChemia analityczna, Mikro i nanotechnologie, Bakteriologia, Biostatystyka i Epidemiologia, Diagnostyka, Mikrobiologia, Metody i aparatura analityczna
Stan zaawansowaniaetap rozwojuPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w PolsceLink do publikacjiZałączniki
-
Oferta nr. 10/13TytułNowa pochodna bis(2,2'-bitienylo)metanu i sposób jej wytwarzania, warstwa molekularnie wdrukowanego polimeru, sposób jej wytwarzania i jej zastosowanie do selektywnego wykrywania i oznaczania związków nitroaromatycznychStreszczenie w skrócie
Opracowano i wykonano nowy przewodzący polimer wdrukowany molekularnie (MIP) do selektywnego rozpoznawania, za pomocą oddziaływań ?-?, i oznaczania związków nitroaromatycznych (NTs), takich...
WięcejPełne StreszczenieOpracowano i wykonano nowy przewodzący polimer wdrukowany molekularnie (MIP) do selektywnego rozpoznawania, za pomocą oddziaływań ?-?, i oznaczania związków nitroaromatycznych (NTs), takich jak 2,4,6-trinitrofenol, 2,4,6-trinitrotoluen, 1,3,5-trinitrobenzen i 2,4-dinitrotoluen. W tym celu zaprojektowano i zsyntetyzowano nowy monomer funkcyjny, bis(2,2-bitien-5-ylo)-(4-aminofenylo)metan. Sygnał rozpoznawania NT, za pomocą warstwy MIP-NT, przetworzono na analityczny sygnał zmiany oporu elektrycznego tej warstwy za pomocą eletrochemicznej spektroskopii impedancyjnej. Osiągnięto granicę oznaczalności (LOD) wytworzonych chemosensorów w zakresie od 8 do 30 nM. W ten sposób wykazano, że nadają się one do oznaczania NTs na poziomie stężeń toksycznych (~10 nM) w skażonym nimi środowisku naturalnym. Współczynnik selektywności chemosensorów względem typowych substancji przeszkadzających wynosił od 1,7 do 9,1.
TwórcyTan-Phat Huynh, Marta Sosnowska, Janusz Sobczak, Chandra Bikram K.C., Vladimir N. Nesterov, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Monomer funkcyjny umożliwia selektywne rozpoznawanie analitów NT i elektrochemiczne przetwarzanie sygnału ze względu na swoje właściwości przewodzące wytworzonego z jego pomocą polimeru wdrukowanego molekularnie.
- Prosta i szybka metoda przygotowania materiału rozpoznającego bezpośrednio osadzonych na powierzchni przetwornika sygnału czujnika chemicznego za pomocą elektropolimeryzacji.
Słowa kluczowepolimer molekularnie wdrukowany, polimer przewodzący, związki wybuchowe, związki nitroaromatyczne, polimeryzacja, elektropolimeryzacjaZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne, Chemia analityczna, Biosensory, Toksykologia, Zanieczyszczenia gleby, Zanieczyszczenia wody, Ścieki
Stan zaawansowaniaEtap badaniaPrawa własności intelektualnejPatent w Polsce, Zgłoszenie patentowe w Wielkiej BrytaniiLink do publikacji
-
Oferta nr. 8/13TytułPochodna [C60]fulerenu i sposób jej wytwarzania, warstwa molekularnie wdrukowanego polimeru fulerenowego i sposób jej wytwarzania oraz ich zastosowanie do selektywnego wykrywania i oznaczania adenozyno-5'-trifosforanu (ATP)Streszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku są pochodne [C60]fulerenu i sposób ich wytwarzania, warstwa molekularnie wdrukowanego polimeru fulerenowego i sposób jej wytwarzania oraz ich zastosowanie do sel...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku są pochodne [C60]fulerenu i sposób ich wytwarzania, warstwa molekularnie wdrukowanego polimeru fulerenowego i sposób jej wytwarzania oraz ich zastosowanie do selektywnego wykrywania i oznaczania adenozyno-5-trifosforanu (ATP). Bardziej szczegółowo, wynalazek dotyczy wytwarzania nowych amidowych i karboksylowych pochodnych [C60]fulerenu i ich wykorzystania do wytwarzania warstwy molekularnie wdrukowanego za pomocą ATP polimeru fulerenowego. Ponadto wynalazek obejmuje zastosowanie wspomnianego polimeru jako elementu rozpoznającego czujnika chemicznego do selektywnego wykrywania i oznaczania ATP.
TwórcyPiyush S. Sharma, Marcin Dąbrowski, Krzysztof Noworyta, Chandra Bikram K.C., Tan-Phat Huynh, Janusz Sobczak, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Wysoka selektywność.
- Stabilność i odporność chemiczna polimerów.
- Łatwość przygotowania cienkich warstw.
- Stabilność w zakresie potencjałów dodatnich.
- Wysoka czułość
Słowa kluczowefulereny, adenozyno-5'-trifosforan, polimeryzacja elektrochemiczna, chemoczujniki piezomikrograwimetryczne, chemoczujniki pojemnościowe, wykrywanie organizmów żywychZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Substancje organiczne, Chemia analityczna, Chemia organiczna, Technologie sensorowe, Medycyna: Diagnostyka, Jakość i bezpieczeństwo żywności: Mikrobiologia żywności, Kontrola Jakości, Urządzenia pomiarowe: Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne
Stan zaawansowaniaEtap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w PolsceLink do publikacji
-
Oferta nr. 7/13TytułNowy bis(2,2'-bitienylo)-(4-hydroksyfenylo)metanowy ester biotyny, sposób jego wytwarzania, oraz zawierająca ten ester warstwa rozpoznającego polimeru i jej zastosowanie do wykrywania i/lub oznaczania oligonukleotydówStreszczenie w skrócie
Nowozsyntetyzowany monomer, biotynowaną pochodną bis(2,2-bitienylo)metanu, poddano elektropolimeryzacji potencjodynamicznej. Osadzony w jej wyniku na elektrodzie polimer, zawierający w swojej stru...
WięcejPełne StreszczenieNowozsyntetyzowany monomer, biotynowaną pochodną bis(2,2-bitienylo)metanu, poddano elektropolimeryzacji potencjodynamicznej. Osadzony w jej wyniku na elektrodzie polimer, zawierający w swojej strukturze biotynę, nieodwracalnie wiązał neutrawidynę. Pozwoliło to na przygotowanie biosensora do oznacznia oligonukleotydu o ściśle określonej sekwencji zasad nukleinowych. Wykrywalność tak przygotowanego biosensora piezomikrograwimetrycznego (PM) była niższa od przygotowanego biosensora impedymetrycznego (EIS) wynosząc, odpowiednio, 50 nM i 0.5 pM. Jednak biosensor PM pracował w warunkach analizy wstrzykowo-przepływowej i był zdolny do odwracalnego wiązania analitu. Oba przygotowane biosensory wykazywały wysoką selektywność względem oligonukloetydów o sekwencji nukleozasad zbliżonej do sekwencji oznaczanego oligonukloetydu.
TwórcyMarta Sosnowska, Piotr Pięta, Piyush S. Sharma, Chandra Bikram K.C., Bandi Venugopal, Francis D'Souza, Włodzimierz KutnerDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Sposób, według wynalazku, modyfikowania powierzchni elektrody biotyną jest prosty. Polega na osadzaniu polimeru o właściwościach przewodzących, co umożliwia elektrochemiczne przetwarzanie sygnału detekcji.
- Podane są dwa przykłady wykonania biosensorów, które pozwalają na szybkie i selektywne oznaczanie oligonukleotydów.
Słowa kluczowepolimer molekulatnie wdrukowany, oligonukleotyd, chemosensor, sensor, polimer przewodzący, elektropolimeryzacja, neutrawidyna, awidyna, biotynaZastosowanieTworzywa sztuczne, Polimery, Chemia analityczna, Badania kliniczne, Diagnostyka, Służba zdrowia, Czujniki pomiarowe, Techniki chemiczne
Stan zaawansowaniaetap rozwojuPrawa własności intelektualnejPatent w PolsceLink do publikacjiZałączniki
-
Oferta nr. 2/12TytułSposób separacji na żądanie materiału paramagnetycznego z kropli oraz układ do separacji na żądanie materiału paramagnetycznego z kropliStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku jest sposób separacji na żądanie materiału paramagnetycznego z kropli oraz układ do separacji na żądanie materiału paramagnetycznego z kropli. Technika opiera się na po...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku jest sposób separacji na żądanie materiału paramagnetycznego z kropli oraz układ do separacji na żądanie materiału paramagnetycznego z kropli. Technika opiera się na podziale kropli zawierającej materiał paramagnetyczny na dwie krople, jedną pozbawioną materiału paramagnetycznego i zawierającą większość objętości początkowej kropli oraz jedną zawierającą materiał paramagnetyczny. Przedmiotem wynalazku jest również układ mikroprzepływowy odpowiedni do takiego dzielenia kropel.
TwórcyPaweł Dębski, Piotr Garstecki, Sławomir JakiełaZalety / innowacyjne aspekty- bezinwazyjna metoda separacji kulek paramagnetycznych z kropli w układzie mikroprzepływowym
- separacja na żądanie separacja materiału paramagnetycznego z kropli tylko wtedy, gdy jest to potrzebne
- możliwość zastosowania w kanałach o przekroju okrągłym i prostokątnym, co jest szczególnie istotne w układach typu lab-on-chip
- układ umożliwia separację ponad 99% materiału paramagnetycznego z kropli
- zwiększenie efektywności separacji dzięki zmianie kształtu kanału poprzez jego poszerzenie na krótkim odcinku
Słowa kluczowetechniki mikroprzepływowe, lab-on-chip, diagnostyka, kulki paramagnetyczneZastosowanieRozwiązania będące przedmiotem wynalazku mogą być wykorzystywane do konstruowania układów do oznaczeń analitycznych z wykorzystaniem kulek paramagnetycznych jako nośnika substancji chemicznych.
Stan zaawansowaniaetap badaniaPrawa własności intelektualnejZgłoszenie patentowe w Niemczech
-
Oferta nr. 20/11TytułPochodna porfiryny, spolimeryzowana warstwa zawierająca pochodną porfiryny i jej zastosowanie do oznaczania i uwalniania nikotynyStreszczenie w skrócie
Przedmiotem wynalazku są związki chemiczne 5-(2-fenoksyacetamid)-10,15,20-tris(trifenyl-amino)porfirynato cynk(II) i 5-(2,5-fenyleno-bis(oksy)diacetamid)-10,15,20-tris-(trifenyl-amino)porfirynato c...
WięcejPełne StreszczeniePrzedmiotem wynalazku są związki chemiczne 5-(2-fenoksyacetamid)-10,15,20-tris(trifenyl-amino)porfirynato cynk(II) i 5-(2,5-fenyleno-bis(oksy)diacetamid)-10,15,20-tris-(trifenyl-amino)porfirynato cynk(II). Wynalazek obejmuje także warstwę spolimeryzowanego tego związku chemicznego oraz zastosowanie tej warstwy jako elementu rozpoznającego czujnika chemicznego do oznaczania nikotyny, kotyniny lub miosminy, lub jako materiału do stopniowego uwalniania nikotyny.
TwórcyKrzysztof Noworyta, Włodzimierz Kutner, Channa A. Wijesinghe, Francis DSouzaDziedzinaZalety / innowacyjne aspekty- Wysoka czułość i selektywność
- Łatwość przygotowania zarówno w postaci cienkich warstw jak i proszku
- Wysoka stabilność i odporność chemiczna.
Słowa kluczowePorfiryna, nikotyna, myosmina, kotynina, alkaloidy, elektropolimeryzacja, piezomikrograwimetria, chemoczujnik, uwalnianie nikotynyZastosowanieChemoczujnik do oznaczania wybranych alkaloidów (głównie nikotyny) lub materiał do stopniowego uwalniania nikotyny (element plastrów lub gum)
Stan zaawansowaniaetap rozwojuPrawa własności intelektualnejPatent w PolsceZałączniki
Współpracowali z nami




